× Search
Menu

Mayor and councillors

We have one mayor and 10 councillors.

Crown Commission

On 9 February 2021, a Crown Commission appointed by the Minister of Local Government took over all of the council’s governance responsibilities, initially for a term until October 2022.

On 11 March 2022, the Minister of Local Government announced that Tauranga City Council would continue to have a crown appointed commission until July 2024.

The information below relates to governance of the council prior to the appointment of commissioners.

The mayor and councillors employ Council’s chief executive, who is their only employee.

Ward boundaries

Mayor and councillors

Mayor

Mayor - position vacant
Tenby Powell
Resigned November 2020

At large

Position vacant
Jako Abrie
Resigned 15 October 2020

 

Mount Maunganui/Papamoa ward

Otumoetai/Pyes Pa ward

Deputy Mayor Larry Baldock
Larry Baldock
Resigned 8 August 2022
Vacant position
Heidi Hughes
Resigned 22 December 2020

Te Papa/Welcome Bay ward

Tauranga City Council, Private Bag 12022, Tauranga, 3143, New Zealand |Terms of use|Privacy statement|Site map

Back To Top